ANA SAYFA

VİDEOLAR

T T HER  YERDE

İCATLAR

BİLİM ADAMLARI

MAKETLER

 
 

ROBOT SÜRÜSÜ Görevde

ODTÜ, 12 adet robot sürüsü üretti. Bu robotlar birbirlerini algılayabiliyor...
 

 

ODTÜ, 12 adet robot sürüsü üretti. Bu robotlar birbirlerini algılayabiliyor...
ODTÜ'lü bilim adamları, arı ve karıncaların örgütlenme ve iletişim yeteneklerinden esinlenerek, bir araya geldiklerinde sürü zekası özellikleri gösteren 'oğul robotlar' üzerinde çalışıyor.

'Sürü robotlar' da denilen robotların 'çekirge sürüleri' gibi uçarak, insansız hava araçlarının koordinasyonlarında ve mayınlı bir alanda güvenli bir koridor açmak ya da savaş alanında iletişim ağı oluşturmak gibi görevlerde kullanılması öngörülüyor.

Pil ile çalışan CD büyüklüğündeki robotlar, etraflarını ve birbirlerini algılayabilip kablosuz ağ ile birbirleriyle haberleşebiliyor.

Şu anda karada hareket yeteneğine sahip örnekleri yapılan robotların, gelecekte suda ve havada da hareket edebilecek türlerinin yapılabileceği belirtiliyor.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Erol Şahin, 12 adet hareketli robottan oluşan bir 'robot sürüsünü ürettiklerini söyledi.

Tüm robotların programlanabildiğini dile getiren Şahin, robotların, geliştirilmekte olan çok yönlü kamera ile çevrelerinin 360 derece görüntüsünü alıp Linux adlı özgür işletim sistemi üzerinde gerçek zamanda işleyebileceklerini belirtti.

Şahin, robotların üç kalem pille 7 saat çalışma özellikleri ile dünyadaki benzerlerinden daha üstün teknolojide olduğunu açıkladı.

 

Ayrıca MAİL Grubumuza üye olun haberler e-postanıza gelsin. E-postanızı yazın ve kaydolun sonra da mailinize gelen iletiyi onaylayın

MMAİL GRUBUMUZ
teknolojizm grubuna kayıt ol
E-posta:
<Bu grubu ziyaret et

 

 

 

Domain