MAİL GRUBUMUZA ÜYE OLMAK İÇİN TIKLAYINIZ....  

ANA SAYFA

VİDEOLAR

T T HER  YERDE

İCATLAR

BİLİM ADAMLARI

MAKETLER

 
 
Ayrıca MAİL Grubumuza üye olun haberler e-postanıza gelsin. E-postanızı yazın ve kaydolun sonra da mailinize gelen iletiyi onaylayın
E-posta:

 

ODTÜ'den insansız uçak
 

ODTÜ, yerli tasarım iki ayrı insansız hava aracı geliştirdi.

 

ODTÜ, yerli tasarım iki ayrı insansız hava aracı geliştirdi. Söz konusu uçaklar üzerlerine yerleştirilen ısıya duyarlı sensörler ve kameralar aracılığı ile askeriyede bilgi toplamadan, sınır güvenliğinin sağlanması, gümrük kontrolleri, enkaz altında kalanların tespit edilmesine kadar çok çeşitli alanlarda kullanılabilecek.

ODTÜ Rektörü Ural Akbulut, ODTÜ Havacılık ve Uzay Mühendisliği Bölümü, ODTÜ teknoparkında faaliyet gösteren bazı firmalar ve ile bazı üniversitelerin işbirliği ile tamamı yerli tasarım insansız hava aracı geliştirdiklerini bildirdi. Üç yıl önce Devlet Planlama Teşkilatı'na (DPT) sundukları projeye ekonomik destek sağladıklarını belirten Akbulut, üç yıllık projenin, 1 milyon doların biraz altında rakama mal olduğunu anlattı.

Söz konusu proje kapsamında iki ayrı insansız hava aracı geliştirdiklerini ifade eden Akbulut, bunlardan birincisinin kanat açıklığının 2.2 metreden oluştuğunu bildirdi. Söz konusu uçağın teknik özellikleri konusunda da bilgi veren Akbulut, bu uçağın 4.5 kilo ağırlığında bir metre 35 santimetre uzunluğunda, elektrik motorlu ve lityum polimer pil güç kaynağı bulunan, elden atılan bir insansız hava aracı olduğunu açıkladı.