www.serdarkalkan.com
  TEKNOLOJİ VE TASARIM DERSİ PAYLAŞIM SİTESİ


serdarkalkan.com'a hosgeldiniz... TEKNOLOJİ VE TASARIM DERSİYLE İLGİLİ VİDEOLAR SAYFASI EKLENMİŞTİR...MAKETLER DE İLGİNİZİ CEKECEK...

 
  ANA SAYFA FORUM VİDEOLAR T T HER  YERDE İCATLAR MAKETLER  

Bilim Dünyasının Son Buluşu

En Güzel Paylaşımlar İçin Mail Grubumuza Üye Olun

Elektrik kablosu ve priz tarih mi olacak?


Amerikalı bilim adamları, elektrik kablosu kullanmadan bir cihaza enerji iletmenin yöntemini buldu.

Massachusetts Institute of Technology'de (MIT) yapılan araştırmada, elektrikli cihazlara kablo kullanmadan elektrik iletebilen bir sistem oluşturan bilim adamları, enerji kaynağından 2 metre uzaklıktaki 60 vatlık bir ampulü kablo olmaksızın aydınlatmayı başardı.

Buluşlarını Science dergisinde yayımlayan araştırmacılar, enerjiyi, biri ampulde, diğeri enerji kaynağında bulunan iki bakır bobin arasında elektromanyetik dalgalarla iletti.

MIT'den Profesör Marin Soljacic başkanlığında yürütülen araştırmada oluşturulan sisteme, kablosuz elektrik sözcüklerinden türetilen "WiTricity" adı verildi.

Prof Soljacic, bu yöntemle iletilen enerjinin bir dizüstü bilgisayarı çalıştırmak için gerekli olandan çok daha fazla olduğunu belirtirken, iletilen enerji miktarının artırılması için sistemin daha da geliştirilmesi gerektiğini kaydetti.

Bilim adamları, bu yeni enerji iletim sisteminin özellikle geri dönüşümü sorun olan batarya probleminin çözümü için kullanılabileceğini belirtti. Buna karşın, elektromanyetik dalgalarla enerji iletim yönteminin bazı araştırmalara göre kansere yol açabilecek olması, sistemin yararlılığı konusunda endişeye sebep oldu.


MAKET YAPMAYA NE DERSİNİZ?

 İcatlar ve Buluşlar Tarihi  Barometrenin İcadı  Buluş - Patent Nedir?  Buluş - Patent Nedir?
 
Telefonun İcadı  Pusulanın İcadı Edison ve Ampul   Bilgisayarın icadı  Uçağın İcadı
 
Tekerleğin İcadı   Lokomotifin İcadı  Radyonun İcadı BİLİM ADAMLARI
Atatürk Bilim ve Teknoloji Öğrenim Hayatı Eğitim DOWNLOAD OKS TABAN PUANLARI 
 
İlköğretim Planlar Online Kütüphaneler  Matematik Formülü İl İl Türkiye Haritası Kağıt Kesme Sanatı

Domain